Jak działa 1% podatku?

Jak działa 1% podatku?

Na temat 1% podatku, który można przekazać ze swojego rozliczenia PIT na instytucję zajmującą się działalnością pożytku publicznego, słyszał chyba każdy z nas. Czym jednak tak naprawdę jest i w jaki sposób funkcjonuje ten 1% podatku?

1% oznacza potężne sumy

O tym, gdzie trafi część podatku Polacy decydują już niemal od 15 lat, a co roku

około połowa obywateli naszego kraju faktycznie wskazuje w swej deklaracji nazwę instytucji, do której ma on trafić.

Przez cały okres istnienia tego systemu przekazywania jednego procentu swojego podatku, do instytucji pożytku publicznego trafiły już miliardy złotych. Warto też zauważyć, że z roku na rok, rośnie zarówno liczba Polaków przekazujących swój 1% podatku, jak i sumy środków uzyskane w ten sposób.

Jakie instytucje otrzymują 1% podatku?

Swój 1% przekazać można do wielu instytucji, które spełniają odpowiednie kryteria. Beneficjentami tego systemu są więc np. fundacji wspierające dzieci, czy też instytucje wspomagające osoby niepełnosprawne.

Przekazując 1% podatku można mieć więc świadomość, że te środki faktycznie trafią w dobre ręce i będą użyte do tego, aby poprawić los najbardziej potrzebujących ludzi.

Warto o tym pamiętać, ponieważ przekazać 1% podatku można bez żadnych problemów, a łączne kwoty uzyskane w ten sposób potrafią zmienić na lepsze życie wielu potrzebujących ludzi.

dante