Czy warto studiować na kierunku ekonomicznym?

Czy warto studiować na kierunku ekonomicznym?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym musi zdecydować, czy po ukończeniu szkoły średniej nadal chce kontynuować edukację czy może jednak woli od razu pójść do pracy. Przed tymi, którzy wybrali pierwszą opcję, stoi niełatwy wybór, gdyż kierunków studiów jest naprawdę wiele. Część osób decyduje się na studia inżynierskie na politechnikach, inni wybierają opcję humanistyczną, niektórzy natomiast decydują się na studia na kierunku ekonomicznym. I to właśnie kierunkom związanym z ekonomią, przyjrzymy się dzisiaj bliżej.

Jak dostać się na studia związane z ekonomią?

Aby dostać się na uczelnie ekonomiczną potrzebne będą odpowiednio wysokie wyniki z testów maturalnych. Progi punktowe różnią się w zależności od uczelni. Na niektóre uniwersytety łatwiej się dostać, z innymi może być większy problem, zwłaszcza jeśli ktoś marzy o studiach w prestiżowej Szkole Głównej Handlowej, czyli warszawskim SGH. Aby dostać się do tej uczelni trzeba mieć naprawdę wysokie wyniki z matur na rozszerzonym poziomie.

Czy warto studiować kierunki związane z ekonomią?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedno jest natomiast pewne: jeśli ktoś jest zainteresowany daną dziedziną lub planuje karierę w korporacji, to studia na którymś z uniwersytetów ekonomicznych będą strzałem w dziesiątkę. Kierunków do wyboru jest naprawdę wiele. Wybór nie ogranicza się wyłącznie do sztandarowej ekonomii, finansów i rachunkowości oraz logistyki i zarządzania. W ofercie uczelni znajdziemy o wiele więcej możliwości, takich jak chociażby informatyka w biznesie czy analityka gospodarcza. Oczywiście wszystkie kierunki na uczelni ekonomicznej mają pewne wspólne przedmioty, ale w zależności od wybranego kierunku i specjalizacji, na późniejszym etapie będzie się pojawiało coraz więcej specjalistycznych przedmiotów.

Jak przygotować się do studiów?

W zasadzie do studiów nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, na początek powinna wystarczyć wiedza ze szkoły średniej, gdyż na poszczególnych przedmiotach wszystko będzie wyjaśniane od podstaw i nie będzie problemu ze zrozumieniem całości, jeśli będzie się uczęszczało na wykłady.

Jeśli chodzi natomiast o to, w co warto się zaopatrzyć to bardzo ważną rzeczą jest komputer, najlepiej przenośny czyli laptop. Na studiach tego typu robi się wiele projektów, część zajęć jest też związana z programami komputerowymi i często trzeba coś zrobić w domu, więc dostęp do komputera jest kluczowy. Laptop jest o tyle lepszy od stacjonarnego komputera, że możemy go ze sobą zabierać na uczelnię, co dodatkowo ułatwi cały proces. Nie musi to być sprzęt z najwyższej półki, do podstawowych zastosowań powinny wystarczyć proste modele. Aby trochę oszczędzić, można też zdecydować się na sprzęt z drugiej ręki, taki jak chociażby używany macbook w dobrym stanie czy też komputer innej marki. Przed zakupem laptopa warto dowiedzieć się jakich programów będzie się używało podczas studiów i upewnić się, że są one dostępne na obie platformy Windows oraz macOS, aby uniknąć potem nieprzyjemnej niespodzianki, że wersji na którąś platformę nie ma.

dante