Ponoć na świeci nie ma pewniejszych rzeczy niż śmierć i podatki. Ani jednej, ani drugiej z nich nikt specjalnie nie lubi, jednak obie są nieuniknione. Na szczęście jest wiele sposobów, aby chociaż ograniczyć sumę pieniędzy, które rok do roku odprowadza się do urzędu skarbowego. Nie wszystkie z nich są łatwe do realizacji, ale warto być świadomym takiej możliwości.
Studenci płacą niższe podatki
Ludzie na studia raczej nie wybierają się po to, by płacić mniejsze podatki, ale warto wiedzieć, że status studenta może się także opłacić pod tym względem. W takim przypadku dużo można odliczyć jeśli ma się założoną firmę. Wtedy to bowiem wydatki ponoszone np. na opłacenia semestrów można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów, co zaś zmniejszy wysokość podatków.
Oczywiście pójście na studia i opłacanie czesnego tylko po to, aby móc odliczyć te wydatki to gruba przesada, jednak przemyślana strategia i udanie się na kierunek poszerzający wiedzę z branży, w której się działa, mogą okazać się już trafnym wyborem.
Za oddawanie krwi także można uzyskać ulgę podatkową
Jednym z głównych celów istnienia ulg podatkowych jest wspieranie osób potrzebujących oraz zachęcanie ludzi do aktywności, która służy całemu społeczeństwu. Jedną z nich jest właśnie honorowe oddawanie krwi.
Oddając swoją krew, przede wszystkim ratuje się ludzkie życie, ale z tego tytułu również można liczyć na to, że będzie się płacić mniejsze podatki. Co prawda ulga ta ma kwotowe i ilościowe limity, to jednak dzięki niej także można zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.
Darowizna organizacji dobroczynnej także pozwala skorzystać z ulgi
Osoby mające odpowiednio duże dochody i szczodre serce, mogą złożyć darowiznę na organizacje charytatywne lub też np. kościół. Dzięki temu, można mieć nie tylko poczucie, że pomaga się najbardziej potrzebującym, ale także liczyć na to, że trzeba będzie zapłacić niższe podatki.
Przekazując bowiem pieniądze na cele dobroczynne, można skorzystać z ulgi podatkowej. Taka ulga także ma pewne procentowe limity, jednak i tak pozwala na zapłacenie znacznie mniejszego podatku.
Warto też pamiętać, że do tej samej organizacji można złożyć darowiznę, a następnie ją wesprzeć także poprzez zastosowanie odliczenia jednego procenta podatku. Darowizna może mieć także inną formę niż przelew środków finansowych.
Chcąc zaś liczyć na taką ulgę, trzeba mieć ją odpowiednio udokumentowaną, a także zaznaczyć darowiznę w rocznym rozliczeniu podatkowym.
Czasem nie warto… zarabiać zbyt dużo!
Wiele ulg podatkowych przysługuje w przypadku spełnienia odpowiednich kryteriów związanych np. z osiąganym dochodem. Paradoksalnie czasem opłaca się zarabiać mniej, aby dzięki odpowiedniej uldze podatkowej być w lepszej sytuacji finansowej.
Dobrym przykładem może być tutaj ulga na dziecko. W dzisiejszych czasach nawet niepełnoletni coraz częściej pracują np. w okresie wakacji i nierzadko zarabiają całkiem spore sumy pieniędzy. Jeśli zaś zarobią „zbyt” dużo, to może się okazać, że rodzice stracą szansę na otrzymanie ulgi podatkowej na dziecko, a może to być spora kwota.