Sprzedaż nieruchomości a PIT

Sprzedaż nieruchomości a PIT

Większość ludzi rzadko kiedy, albo nigdy w życiu nie sprzedaje nieruchomości. Kiedy jednak dokonało się takiej transakcji, to warto wiedzieć jakie obowiązki podatkowe są z nią związane.

Sprzedaż nieruchomości, a kwestie formalne

Sprzedając nieruchomość trzeba się liczyć z wieloma sprawami formalnymi. Poza koniecznością załatwienia dokumentów i umów związanych z samą sprzedażą, należy również mieć świadomość z powstałych w ten sposób obowiązków podatkowych.

Sprzedanie domu bądź mieszkania należy bowiem zgłosić do urzędu skarbowego poprzez uwzględnienie tego faktu w deklaracji podatkowej.

Jak zwolnić się z płacenia podatku za sprzedaż nieruchomości?

Warto mieć świadomość, że sprzedaż nieruchomości wiąże się także z powstaniem obowiązku podatkowego, a więc i koniecznością odprowadzenia podatku. Biorąc pod uwagę jak duże ceny są związane ze sprzedażą domu, czy mieszkania, to wysokość takiego podatku również może byś spora.

Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć konieczności płacenia za sprzedaż nieruchomości. Wystarczy bowiem sprzedać daną nieruchomość po 5 latach od roku, w którym stało się jej właścicielem, aby nie trzeba było płacić żadnego podatku. Co ważne okres 5 lat rozpoczyna się dopiero od kolejnego roku, w którym to nastąpiło nabycie nieruchomości.

Na przykład:

  • Pan Jan kupił mieszkanie w marcu 2013 roku, więc okres 5 lat zacznie być liczony dopiero od stycznia 2014 roku
  • Jeżeli więc Pan Jan sprzeda mieszkanie w 2018 roku, to z tego tytułu naliczony zostanie podatek. Koniecznie będzie to musiał uwzględnić w rozliczeniu podatkowym.
  • Jeśli jednak Pan Jan zdecyduje się na sprzedaż w roku 2019, to transakcja zostanie zwolniona z obowiązków podatkowych. Powinien jednak o fakcie zbycia nieruchomości poinformować US.</i>

Jaka wysokość podatku przy sprzedaży nieruchomości?

Przy sprzedaży nieruchomości przed minięciem okresu 5 lat, obowiązuje 19

procentowy podatek, który jednak liczony jest nie od ceny sprzedaży, a od uzyskanego przychodu. Podatek będzie więc wyliczony na podstawie różnicy pomiędzy ceną za jaką sprzedało się nieruchomość, a ceną za jaką się ją nabyło. Od tej ceny można jednak odliczyć inne koszty związane np. z wyremontowaniem danej nieruchomości, czy też prowizjami dla pośredników.

Na szczęście nawet przy niezachowaniu terminu 5 lat istnieje możliwość całkowitego zwolnienia z obowiązku podatkowego. W tym celu środki uzyskane ze zbycia nieruchomości należy w całości przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe, czyli np. kupno nowego domu bądź mieszkania. Ma się na to dwa lata.

Warto o tym wszystkim pamiętać, tak aby uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z koniecznością zapłacenia sporego podatku.

dante