W jaki sposób działa polski system podatkowy?

W jaki sposób działa polski system podatkowy?

W Polsce o podatkach mówi się dużo, często skomplikowanym słownictwem i w negatywnym sensie. Jaki jednak faktycznie jest stan polskiego systemu podatkowego?

Skomplikowane jak… polski system podatkowy

W kraju nad Wisłą podatki są niezwykle skomplikowane, a liczne procedury i kruczki prawne dają pole do nadużyć. Taką opinię można usłyszeć bardzo często i trudno się z nią nie zgodzić. Przepisy zmieniają się często, a ich interpretacja może być różna. W konsekwencji nawet doświadczeni doradcy podatkowi często mają wątpliwości co do tego, jak należy się zachować w danej sytuacji.

Przeciętny Polak zwykle ma zaś bardzo niską świadomość na temat sposobu działania podatków, a wizyta czy też pismo uzyskane od Urzędu Skarbowego często wywołują wręcz przerażenie.

W dodatku podatnicy narażeni są na szereg kar od organów podatkowych, kiedy zaś ponoszą straty z tytułu błędów urzędników, to szanse na uzyskanie odszkodowania są bardzo małe i zwykle wiążą się z koniecznością przejścia długiej procedury.

Co warto wiedzieć o systemie podatkowym w Polsce?

Mimo tego, że system podatkowy w Polsce jest tak skomplikowany i często nieprzychylny podatnikowi, to znajomość podstawowych zasad jego funkcjonowania może okazać się przydatna.

Polski system podatkowy opiera się na podstawie ustaw i przepisów, które zaś są zgodne z Konstytucją RP ustaloną w 1997 roku.

Wyróżnić można aż 20 podatków, w tym 17 bezpośrednich, a 3 pośrednie. Najważniejszymi z podatków bezpośrednich są zaś podatki dochodowe od osób fizycznych oraz osób prawnych tj. PIT oraz CIT. Ich wysokość oraz kształt wzbudzają najwięcej emocji, ponieważ to właśnie od nich zależy między innymi to, jaka część pensji zostaje przekazana do budżetu państwa.

Najwięcej środków finansowych do budżetu przybywa jednak z VAT, czyli podatku pośredniego, którym obarczone są praktycznie wszystkie dobra i usługi.

Poza podatkiem PIT, VAT większość Polaków ma na co dzień styczność także i z podatkiem akcyzowym. Rzadziej zaś płaci się podatki od czynności cywilnoprawnych, spadków i darowizn, nieruchomości itp.

Z niektórymi podatkami, takimi jak podatek od dochodów kapitałowych, czy też wydobycia niektórych kopalin większość Polaków nie ma styczności praktycznie nigdy.

Jakie zmiany czekają polski system podatkowy?

W kraju nad Wisłą zmiany w prawie podatkowym są niemal codziennością, a także i w 2018 roku wprowadzono szereg korekt związanych z podatkami. Często jednak te zmiany wzbudzają kontrowersje, ponieważ wielu uważa, że są one zbyt małe lub nie zmieniają sytuacji na lepsze.

W dającej się przewidzieć przyszłości ciężko jest przewidywać, aby udało się zmienić polski system podatkowy, który jest nieefektywny pod wieloma względami.

dante