Jak złożyć korektę PIT?

Jak złożyć korektę PIT?

Człowiek jest istotą omylną, a błędy zdążają się szczególnie często wtedy, kiedy jakąś czynność robi się rzadko, a w dodatku jest ona związana z koniecznością wykonywania obliczeń. W rozliczaniu PIT-u także mogą się więc przytrafić pomyłki, które na szczęście można naprawić poprzez przesłanie odpowiedniej korekty.

W jaki sposób dokonać korekty PIT-u?

Rozliczenie PIT można skorygować, zarówno drogą tradycyjną, czyli np. poprzez udanie się do US, jak i online, za pomocą odpowiedniego programu. W dzisiejszych czasach łatwiejsze w większości przypadków będzie jednak dokonanie tego za pomocą programu komputerowego, który można za darmo ściągnąć z sieci.

W obu przypadkach należy po prostu ponownie uzupełnić formularz rozliczający podatek. Ważne jest także to, aby podać przyczynę wnoszenia korekty, czyli np. brak uwzględnienia wszystkich dochodów, czy też błędne obliczenie w pierwotnie złożonej deklaracji.

Kiedy złożyć korektę PIT-u?

Poprawki należy składać bez zbędnej zwłoki, czyli najlepiej, od razu po tym, jak wykryło się błąd. Poza wniesieniem korekty, należy także uwzględnić jej skutki, czyli np. zapłacić wyższy podatek, o ile w wyniku korekty stał się on większy.

Warto mieć także świadomość, że czasem to US może samodzielnie nanieść poprawki, szczególnie wtedy, kiedy błędy miały mały wpływ na wysokość należnego podatku.

dante